Návrh hlasovacího systému
pro výběr kapel na festiválek

Tom Dulík
Poslední úprava: 16. 4. 2002

Úvod

Na úplný úvod je potřeba říct, že všechno, co je napsáno na této stránce, je pouze NÁVRH a je to tu zveřejněno proto, aby všichni, kdo si myslí, že k festiválku mají co říct (a doufáme, že vás takových je hodně), napsali svůj názor na toto do našeho vzkazníku.

Tak tedy, smyslem celé této aktivity je, abychom Vám (posluchačům i kapelám) dali možnost spoluvytvářet dramaturgii festiválku. Rozhodli jsem se proto pro malý experiment - pro všelidové hlasování o kapelách, které byste na festiválku chtěli vidět.

Podobné hlasování funguje už druhým rokem např. u festivalu Rock for people, ale právě tady jsme se mohli názorně ověřit, že pokud hlasování není dostatečně ochráněno proti oportunistům z řad počítačově zručných příznivců/členů některých kapel, stane se z něj spíše nástroj sebepropagace takovýchto kapel, zatímco regulérní hlas běžného návštěvníka výsledek téměř neovlivní.
V naprosto extrémní podobě se tento jev ukázal v minulém roce, kdy bylo hlasování na Rock for People zabezpečeno pouze pomocí kontroly IP adresy počítače - ta je sice u počítačů s pevným připojením pořád stejná, ale u připojení modemem se mění s každým novým spojením, takže pro některé kapely nebyl problém "nahonit" si denně až několik set hlasů.
V letošním roce je hlasování na Rock for People chráněno tak, že každému hlasujícímu je zaslán email, na který musí odpovědět, a teprve potom se jeho hlas připočte. Tato ochrana je ale opět velmi snadno průstřelná - stačí si zaregistrovat víc emailových schránek, popř. emailové aliasy (na www.quick.cz to lze), a co hůř - pro zručnější počítačníky s pevným připojením (klasický student na kolejích) není žádný problém vytvořit si na svém Linuxovém PC tolik emailových schránek, kolik bude chtít, a vytvořit si skript, který bude automaticky odpovídat na všechny došlé zprávy...

Závěr je takový, že pokud chceme, aby hlasování bylo jednoduché a přitom dobře chráněné, tzn. že pokud od vás nechceme zjišťovat čísla kreditek nebo po Vás žádat, abyste si pořídili digitální podpis, je asi jedinou možností, jak hlasování zabezpečit, použít jako jednoznačnou identifikaci vaší osoby váš mobilní telefon, lépe řečeno SMSku z něj odeslanou.

Pravidla hlasování

V podstatě jsou 2 možné způsoby, jak hlasování zrealizovat:
  1. první způsob je použit na Rock for People. Spočívá v tom, že můžete dát pouze 1 hlas, a to vždy té kapele, kterou chcete vidět nejvíc. Abyste ale mohli dát hlas více kapelám, jsou kapely rozděleny do 4 kategorií a vy dáváte vždy jeden hlas v rámci jedné kategorie. Napsané to vypadá složitě, radši se tam podívejte sami. No a protože pouze 1 hlas v jedné kategorii je celkem málo, tak to hlasování probíhá na 4 kola.
    Výhody: Nevýhody:
  2. druhý způsob hlasování vznikl zralou úvahou po mojí špatné zkušenosti s hlasováním 1. typu (jednalo se o o termín srazu spolužáků z VŠ) - viz tyto stránky.
    Hlasovací formulář, který jsem s úspěchem použil už na několika předchozích akcích, by v případě festiválku vypadal asi takto:

    Návrh hlasovacího formuláře pro festiválek
    Poznámka: formulář je zatím nefunkční, údaje se nekontrolují, hlasování nefunguje, je to jen pro představu!!!

    Ke každé možností v hlasovacím formuláři zadáte ohodnocení této varianty. Hodnocení má podobný význam jako známky ve škole, tzn.:

    1 = výborné, to chci slyšet!
    2 = dobré, ale možnost X je lepší
    3 = průměrné
    4 = to není moc dobrý nápad...
    5 = ...to snad nemyslíte vážně!

    * Poznámka: políčka formuláře označená hvězdičkou jsou povinná !

    Tvoje jméno:

    Tvůj email:

    Číslo mobilního telefonu:*

    Kapela/Hodnocení:   1   2   3   4   5
    The Doors:
    Beatles:
    Miles Davis:
    Narvan:
    Slavičínský KYOKUSHIN:


    Nezapomeňte zkusit klepnout na tlačítko "Poslat", zobrazí se Vám pak informace, které Vám pomohou pochopit princip celého hlasování.

    Výsledky hlasování budou samozřejmě vyhodnocovány on-line a to tak, že systém Váš hlas (vaše ohodnocení kapel) připočítá ke všem ostatním hlasům a u každé kapely pak vypočte průměrné hodnocení. Vyhrávají samozřejmě kapely s nejnižší průměrnou známkou.

    Názorný příklad toho, jak by to celé mohlo fungovat (bez potvrzování SMSkami), je tady. Klidně si tam zkuste hlasovat, jedná se o poměrně veselou záležitost...

    Výhody:

    Nevýhody:

Přihlášení kapel do soutěže

Co se týče "velkých" kapel, ty se samozřejmě přihlašovat samy nebudou. U těch to bude fungovat tak, že ze všech českých kapel prostě v dostatečném předstihu vybereme ty, které si festiválek může finančně dovolit. Samozřejmě do hlasování rádi zařadíme i kapelu, kterou vyberete vy, musí být ale pro nás dostupná.

"Malé" (málo známé) kapely se budou muset přihlásit samy, a to tak, že nám pošlou odkaz na své WWW stránky a odkazy na své písničky v MP3, kteréžto pak my použijeme v hlasovacím formuláři

Co ještě není jasné

Zatím ještě nemáme jasno, zda se bude hlasovat pouze o "velkých" kapelách (známé pecky hrající za honorář) nebo i o kapelách ostatních (známé i neznámé pecky, hrající za benzín, pivo a párek). Je totiž například téměř jisté, že pokud by se hlasovalo o všech cca 20ti kapelách, které se na festiválek vlezou, dopadlo by to tak, že bychom už nikdy pro Slavičín neobjevili kapelu typu Psychonaut - regulérní hlasování totiž vypovídá o našem průměrném vkusu, a v tom se novoty většinou neprosadí.

Proto bude určitě v programu několik pevných míst, aby šanci dostaly i úplně neznámé kapely.

Další věci do diskuze:

  • pořadí kapel - na stránkách zobrazovat/nezobrazovat ?
  • počty hlasů u jednotlivých kapel na stránkách zobrazovat/nezobrazovat ?
    Mám obavu, že tyhle 2 věci povedou k hlasovací hysterii...